EVDE VODKA YAPMAK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Geçmisi gizemle dolu olan Vodkanın sahibi olduklarını iddia eden pekçok ülke ve kişiler olmasına rağmen bu konuda en iddialı olan ülkeler Rusya ve Polonya’dır. Her iki ülkede de en yaygın içecektir votka. Bir söylentiye gore “Vodka” kelimesi Rusça’da “Su” kelimesinden türemiştir. Votkanın doğuşunun 14yy’da olduğu tahmin edilsede Rusya’da bu içkinin 9yyda da içildiği söylenir. Polonya’da ise vodkanım 8.yy da dan bile önce içildiği iddia edilmektedir.Ancak o yıllarda vodka olduğu söylenen içkinin aslında damıtılmış şarap olduğundan bu içkiye “sert brandy” demek daha doğru olacaktır. Aslında Polonya’da ilk vodka 11.yy da,  adının Gorzalka ve ilaç kullanıldığı olarak görülmüştür. 12yy.da tıbbi amaçlarla kullanılan votka  dezenfektan ve aneztezik amaçla kullanılmıştır. Her ne kadar ilk yapımı çavdar olsa da  içimi artınca patates bir alternatif  olarak ortaya çıkmıştır ve her ne kadar tadı  çavdardan yapılan vaodka kadar iyi olmasada damıtılması diğer tahıllara oranla daha kolaydı. Bugün vodka, arpa,çavdar, buğday, ve mısırdan yapılmaktadır. Rusya’da ve Doğu Avrupa’da yaygın bir içki olmasına rağmen Amerika’nın vodka ile tanışması, Smirnoff’un 1930 da votka üretim fabrikasıyla olmuştur. Satışa çıkmadan önce 10 yıl meşe varillerde bekletilen ve “Altın Vodka” diye adlandırılan sarı renkli vodkayı pazara tanıtan da bu firma olmuştur.

 

Klasik votkanın alkol oranı % 40 olmakla beraber Rusya’da Alexander III döneminde ünlü kimyagerDmitri Mendeleev ideal oranın 38 % olduğunu tespit etmiş ancak o zamanlar vergi  içkinin içindeki alkol oranına göre tespit edildiğinden, hesaplama kolaylığı olsun diye % 40′a yuvarlanmıştı. Rusya’da kendine has bir ruhu olduğu düşünülen vodka her tür dini olaylarda içilen bir içkidir. Bu tür dini toplantılarda votka bardağı elden ele geçer ve içmek istemiyenler ise günahkar kabul edilirdi.17.yydan itibaren votka kraliyet ailesinin yemeklerinde baştacı edilmiş ve yemekler vodka-ekmek servisiyle başlatılmıştır. 18 yy’da St. Petersburg’da bir professor alkolü  kömür kullanarak filtre etme metodunu keşfetmiş olmasına rağmen keçe ve nehirden alınan kum da filtre metodu olarak kullanılmaya devam edilmiştir.

 

Votkanın yayılması 19 yy’da özellikle Napolyon savaşları sırasında devam etmiş ve gitgide talebi artmıştır. Artan talep nedeniyle daha düşük kalitede votka üretilmiş ve bunların yapılmasında patates ezmesi tercih edilmiştir.Üretimin kontrol altına alınması için bir takım tedbirler alınmış ve 1894 yılında vodka üretiminin devlet  tekelinde yapılması kararlaştırılmıştır. Bu kanunun amacı sadece devlete kazanç sağlamak değil aynı zamanda ucuz ve kalitesiz votka içip sarhoş olanların yarattığı olayları kontrol alma amacını da güdüyordu. 19 yy’ın sonlarında standart  üretim kalitesi ve ürteim tekniklerinin yürürlüğe girmesi sağlanabildi.

 

 Rusya’daki devrim sonrası vodka yapım tekniklerini bilen pekçok  Bolşevik gittikleri ülkelere bu yapım teknik ve formüllerini de beraberlerinde götürdüler. Vladimir Smirnov votka yapımına 1920  Istanbul‘da kurduğu şirketinde devam etti. 5 sene sonrada  Paris’te kendi markasını oluşturdu.- Smirnoff. Son derecede başarılı olan Smirnoff ne yazıkki Büyük Buhran’a yenik düştü ve firmasını Amerikalı Rudolph Kunett sattı. (1934) 1960larda vodkanın başka içkilerle karıştırılma özelliği keşfedilince (çeşitli kokteyller)vodkanın popülerliği yaygın hale geldi.

 

 

İyi bir votka

 

İyi ve kaliteli bir vodka ağızda yumuşak bir tat bırakır ve ağzı yakmaz.Buğday votkası genellikle yumuşak olmasına rağmen,çavdardan yapılmış bir votka ağızda daha kuvvetli,varlığını hissettiren ve birazda baharatlı bir tat bırakır. Patatesten yapılmış votkalar ise daha kremsi bir tada sahiptirler.

 

Vodka bugün değişik meyve yada otlarla tatlandırılmış olarakta bulunabiliyor.Şişelerin dizaynı da bu tatlara uygun yapılmakta.Tüm bunlar vodka içimini hoş bir hale getirdiği gibi pazarlanmasına da yardımcı oluyor.Aslında sizlerde tatlandırılmış votkayı biraz sabırla evde yapabilirsiniz.

 

Gerekli malzemeler:

 

-İçine koymayı arzu ettiğiniz malzeme (Meyve yada otlar)

-Üstü sıkıca kapanabilecek tercihan yuvarlak,şişmanca bir cam şişe

-Vodka - tavsiyem mümkünse 3 kere damıtılmış ve tercihan patates veya çavdardan yapılmamış votkalar çünkü bu tip vodkalar renk ve tat konusunda çok geçirgen değiller ve içine koyduğunuz malzemenin tadını azaltıyorlar.

 

Yapılışı

Tüm malzemenizi şişeye koyun ve üstünü şişe ağzına kadar vodka ile doldurun. Ağzını sıkıca kapatıp,oda sıcaklığında direkt güneş ışığından uzakta olacak şekilde bekletin. Meyveleri iyice yıkayın.Çekirdekli olanların çekirdeklerini çıkarın ve ananas gibi büyük meyveleri küçük küçük kesin.Limon,portakal gibi meyvelerin ince kabuklu olanlarını seçin ve biberi ikiye kesinki tadı daha iyi votkayla nüfüz etsin.

 

Süre

 

Her malzemenin bekleme süresi farklıdır.

 

3-4 gün: Vanilya ,limon,portakal,grapefruit,bodrum limonu,nane,fesleğen,dereotu ve kekik

 

1 hafta:çilek,şeftali,mango,kiraz(çekirdeği çıkmış)

 

2 haftaya kadar: Tüm kırmızı biber,ananas,taze zencefil

 

Süreyi kısaltmak veya tadı kuvvetlendirmek için meyvelerin üstüne biraz şeker serpebilir ve arasıra karıştırabilirsiniz.

İŞTE GERİ DÖNDÜK
Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !